13.01.2021 | 13:35

Вплив на організм низьких температур, особливо якщо погода вітряна і волога, обумовлює ризик переохолодження й обмороження. При цьому наступає розлад кровообігу, спочатку шкіри, а потім і глибше-розташованих тканин, після чого настає їх омертвіння.

Спочатку потерпілого морозить, потім з’являються в’ялість, втома, сонливість, дрімота, яка переходить у глибокий сон, під час якого слабнуть дихання та серцева діяльність, що може призвести до смерті. Температура тіла падає нижче 36°С. Після відчуття холоду з’являються поколювання, оніміння на місці пошкодження. Відморожена частина тіла стає блідою, холодною та нечутливою. Більше 90% всіх відморожень припадає на пальці ніг і рук, ніс, вуха та щоки.

За глибиною ураження розрізняють обмороження 4-х ступенів:

І ступінь - шкіра стає блідою;

ІІ ступінь - з'являються пухирі, шкіра навкруги них має синювато-червоний колір;

ІІІ ступінь - часткове змертвіння м’яких тканин;

IV ступінь - поряд із змертвінням м’яких тканин настає змертвіння кістки. 

Попередження відморожень

1. Одягатися та взуватися необхідно відповідно до температури повітря та погоди, одяг та взуття повинні бути теплими та сухими, бажано з натуральних матеріалів. Взуття (в т. ч. чобітки, лижні черевики, черевики з ковзанами) повинно бути вільним, щоб не здавлювати тканини і не порушувати кровопостачання нижніх кінцівок. Для взуття треба використовувати повстяні устілки, одягати шерстяні шкарпетки.

2. Відкриті частини обличчя та голови (вуха, підборіддя, щоки, ніс) необхідно періодично перевіряти для попередження відмороження.

3. Необхідно відмовитись від перебування на холоді у нетверезому стані.

4. Необхідно уникати тривалого перебування у холодних сирих приміщеннях та роботи на відкритому повітрі у холодну погоду з підвищеною вологістю повітря.

5. Не варто виходити на вулицю спітнілими та слід уникати надмірних фізичних навантажень.

6. Рекомендується вживати гарячі їжу та напої.

Перша допомога

 Дії при наданні першої медичної допомоги відрізняються в залежності від ступеню обмороження, стану загального охолодження організму людини, її віку та наявних хвороб.

Перш за все необхідно припинити дію охолодження, зігріти кінцівки для відновлення кровообігу в уражених холодом тканинах із метою попередження розвитку інфекційних ускладнень. Чимскоріш слід доправити постраждалого до найближчого теплого приміщення, зняти з нього взуття, верхній одяг, шкарпетки та рукавички. Одночасно з проведенням заходів першої черги треба викликати швидку медичну допомогу для проведення кваліфікованих заходів щодо рятування постраждалого.

При обмороженні І ступеню, ділянки тіла, що охолоджені, необхідно зігріти до почервоніння теплими руками, легким масажем, розтиранням тканиною з вовни, диханням, а потім накласти ватно-марлеву пов’язку.

При обмороженні II-IV ступеню швидке зігрівання, масаж або розтирання не робіть. Слід накласти на уражену поверхню теплоізолюючу пов’язку (шар марлі, товстий шар вати, знов шар марлі, а зверху клейонку або прогумовану тканину). Уражені кінцівки зафіксуйте за допомогою підручних засобів (шматок дошки або фанери, щільний картон), які накладаються та фіксуються зверху пов’язки. Для теплоізоляції можна використовувати ватники, куфайки, вовняну тканину тощо. Ураженим дають пити теплу рідину, гарячу їжу.

Не потрібно розтирати уражених снігом, тому що кровоносні судини верхніх та нижніх кінцівок можуть постраждати. Не можна застосовувати швидке зігрівання обморожених кінцівок біля багаття, безконтрольно застосовувати грілки та інші джерела тепла, тому що це погіршує перебіг обмороження.

Не рекомендується, як неефективний, варіант першої допомоги – застосування олій та жирів, розтирання кінцівок спиртом при глибокому обмороженні.

Зігрівання можна проводити за допомогою теплих ванн. Температуру води слід поступово підвищувати з 20°С до 40°С протягом 20-30 хвилин. При цьому кінцівку необхідно ретельно відмити милом від бруду. Після ванн та розтирання пошкоджену частину тіла необхідно висушити (протерти), закрити стерильною пов’язкою та тепло укутати. Відморожені ділянки тіла не можна змазувати жиром і мазями. При будь-якому ступені відмороження необхідно звернутися до лікаря.

Пам’ятайте,правильно надана домедична допомога пришвидшує реабілітацію людини, що отримала обмороження.

В разі наявності у постраждалого середнього або важкого ступеню охолодження, з порушенням дихання та кровообігу, людину необхідно швидко відвезти до лікувального закладу.

Нагадуємо, що з метою підвищення рівня соціального захисту одиноких, одиноко проживаючих, бездомних громадян  в зимовий період 2020-2021 років на території району діють 23 пункти обігріву для населення і постраждалих внаслідок переохолодження, а саме:

- територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) районної державної адміністрації, адреса: Харківська обл., смт Кегичівка, вул. Волошина 32;

- центральна районна лікарня, адреса: Харківська обл., смт Кегичівка, вул. Калинова 37;

- амбулаторія загальної практики сімейної медицини, адреса: Харківська обл., Кегичівський р., с. Андріївка;

- Власівська сільська рада, адреса: Харківська обл., Кегичівський р.,с. Власівка;

- Краснянська сільська рада, адреса: Харківська обл., Кегичівський р., с. Красне;

- Лозівська сільська рада, адреса: Харківська обл., Кегичівський р., с. Лозова;

- Медведівська сільська рада, адреса: Харківська обл., Кегичівський р.,с. Медведівка;

- амбулаторія загальної практики сімейної медицини, адреса: Харківська обл., Кегичівський р., с. Медведівка;

- фельдшерський пункт с. Павлівка, адреса: Харківська обл., Кегичівський р.,с. Павлівка;

-   фельдшерсько-акушерський пункт с. Мажарка, адреса:  Харківська обл., Кегичівський р., с. Мажарка;

- Вовківська сільська рада, адреса: Харківська обл., Кегичівський р., с. Вовківка;

- Новопарафіївська сільська рада, адреса: Харківська обл., Кегичівський р.,с. Нова Парафіївка;

- Бесарабівська сільська рада, адреса: Харківська обл., Кегичівський р.,с. Бесарабівка;

- фельдшерський пункт с. Парасковія, адреса: Харківська обл., Кегичівський р., с. Парасковія;

- Парасковіївська сільська рада, адреса: Харківська обл., Кегичівський р.,с. Парасковія;

- Шляхівська сільська рада, адреса: Харківська обл., Кегичівський р.,с. Шляхове;

- Слобожанськаселищна рада, адреса: Харківська обл., Кегичівський р., с. Слобожанське, вул. Шкільна2;

- фельдшерський пункт с. Олександрівське (Ульянівка), адреса: Харківська обл., Кегичівський р.,с. Олександрівське;

- Розсохуватська сільська рада, адреса: Харківська обл., Кегичівський р.,с. Розсохувата;

- фельдшерський пункт с. Крутоярівка, адреса: Харківська обл., Кегичівський р.,с. Крутоярівка;

- фельдшерський пункт с. Розсохувата, адреса:  Харківська обл., Кегичівський р., с. Розсохувата;

- фельдшерський пункт с. Рояківка, адреса: Харківська обл., Кегичівський р., с. Рояківка;

- фельдшерський пункт с. Софіївка, адреса: Харківська обл., Кегичівський р.,с. Софіївка.